Освен што е многу вкусна, калинката е и многу здрава. Калинката е богата со витамин Ц и делува како антиоксиданс. Го чисти телото, ги убива клетките на ракот и го зајакнува срцето.

Ги чисти артериите од вишокот маснотии и сол, а спречува срцеви заболувања и срцев удар. Го намалува нивото на холестерол во крвта.

Истражувањата покажаа дека калинката е многу добра за срцето. Беа направени тестови во кои учествуваа лица со проблеми со срцето.

Им давале калинка и се хранеле здраво. Забележано е дека многу се опоравиле и го зајакнале срцето. Затоа што јадете повеќе калинка и секако, јадете здраво.

Advertisement

Овде ќе ви покажеме природен лек кој ќе го зајакне срцето, ќе го исчисти вашето тело, ќе го исчисти црниот дроб, бубрезите и другите органи.

Делува превентивно на многу болести. Покрај сите овие придобивки, тој е и вкусен и лесен за правење.

Компоненти

– 3 јаболка
– 1 калинка

Подготовка

Јаболкото излупете го и изрендајте го, во блендер ставете ја калинката и нејзините бобинки заедно со јаболкото. Додадете малку вода. Добиениот сок пијте го 2 пати на ден по чаша. Ќе забележите значително подобрување.

Advertisement