За лекување на хемороиди ви препорачуваме природен лек од мешавина на компир и маслиново масло.

Состојки на природниот лек за хемороиди:

-1 компир

-едно лажиче маслиново масло

Advertisement

Употреба кај лекувањето на надворешните хемороиди:

Компирот изрендајте го и додадете го маслиновото масло. Прстофат од така припремениот компир ставете на газа и нанесете на анусот. Облогата држете ја цела вечер и наутро извадете ја.

Употреба кај лекување на внатрешни хемороиди:

Компирот исечете го на кругови. Од еден круг направете стапче. Скинете ги парчињата од левата и десната страна и она што ќе остане во средина треба да изгледа како стапче. Ставете му маслиново масло, и ставете го во анусот да преноќи. Тој ќе омекне и во текот на празнењето ќе излезе сам.

Advertisement