Црниот дроб е најголемиот внатрешен орган. Десетици процеси што се случуваат во човечкото тело зависат од тоа. Но, многу често, несвесно или од други причини, ние го запоставуваме. И на овој начин успеваме да го загрозиме нашето здравје воопшто.

Вака специјалистите дошле до заклучок што треба да нè загрижи сите: се повеќе луѓе се дијагностицираат со замастен црн дроб.

Главната причина за да се најдеме во оваа ситуација е фактот дека поради недостаток на време избираме да јадеме храна што е многу штетна за нашето здравје, особено за црниот дроб.

Неговата улога е да ги чува сите токсини, а потоа да го чисти целото тело. И ако консумираме многу од овие производи, ризикуваме да го разболиме црниот дроб.

Advertisement

Болеста на замастениот црн дроб, која станува се почеста, влијае на црниот дроб кога маснотиите се акумулираат околу него. Неговите главни знаци вклучуваат чувство на силна болка во горниот дел на стомакот, приближно таму каде што е црниот дроб.

Но, ова не е првиот знак, хроничен замор е исто така многу важен. Прилично е тешко за оваа болест да се лекува.
Сепак, постои природен лек што може да ви помогне при оваа болест. Силно се препорачува и се користи, особено од лекарите кои се потпираат на алтернативна медицина во своите третмани.

Е ви требаат овошје и зеленчук што можете да ги најдете на кој било пазар. Подгответе 2 црвени цвекло од средна големина, 2 лимони и 2 чаши минерална вода.

Прво излупете ја цвеклото, исечете ги на неколку парчиња и на крајот ставете ги во блендер да се мелат многу добро. Потоа исцедете ги лимоните и додадете го нивниот сок преку пирето од цвекло, продолжете со целата минерална вода и потоа многу добро измешајте ги сите состојки.

Лекарите препорачуваат своите пациенти да го пијат овој состав 3 пати неделно. За релативно кратко време ќе видите како вашето тело ќе се исчисти на природен начин, но треба да знаете дека ова не е единствената придобивка што може да ја добиете од овој природен препарат.

Сокот од репка од домати со лимон и минерална вода е многу добар детоксикатор. Не само што ќе го исчисти вашиот црн дроб од токсини за да може да се отстранат маснотиите, дури и повеќе, тоа ќе има многу корисен ефект врз квалитетот на вашата крв, бидејќи исто така ќе го исчисти и ќе придонесе за добра циркулација.

Ако не сакате цвекло, на пример, можете да користите друго јадење, исто толку добро.Овој пат ќе ви требаат уште 2 лимони, 2 чаши свежо исцеден сок од јаболко, 500 милилитри сок од магдонос, половина чешне лук, парче ѓумбир, 80 милилитри маслиново масло и чаша чај од билки.

Измешајте ги овие состојки во мешалка и испијте ја содржината добиена 5 дена по ред, 2 часа пред оброкот.

Advertisement