ПРИРОДНА „ИНФУЗИЈА“ КОЈА ЌЕ ВИ ги исчисти КРВНИТЕ САДОВИ: Еве како да ја приготвите
Запушените вени и артерии може да доведат до многу болести

Сите знаеме дека чистата крв е услов за добро здравје на целиот организам. Сепак, холестеролот и солите често се депонираат на ѕидовите на нашите крвни садови, кои формираат атеросклеротични наслаги.

Познато е дека крвните садови ги снабдуваат сите клетки и ткива на нашето тело со потребниот кислород.

За ефикасно да ги исчистите крвните садови и да ги одржувате здрави, не е неопходно да се свртите кон скапи препарати.

Advertisement

Дури и од оние производи што секој ги има во кујната, можете да подготвите неспоредливи средства кои помагаат за чистење на крвните садови.

Обидете се да ги чувате дома: нема да бара многу напор, но вашето тело сигурно ќе ви се заблагодари.

СОВЕТИ ЗА ЧИСТИ КРВНИ Садови

Лимон и лук

Земете четири парчиња лук со средна големина, излупете ги и поделете ги на коцки. Четири зрели лимони измијте ги темелно и исечете ги на произволни парчиња (не мора да ја отстранувате кората). Потоа подготвениот лимон и лукот мора да се мелат или сецкаат во блендер додека не се изедначи.

Смесата од лимон и лук префрлете ја во тегла од три литри, наполнете ја со топла вода, затворете го капакот и ставете на темно место три дена.

Секој ден мешајте ја содржината на теглата.

По три дена, процедете ја добиената инфузија, истурете ја во тегла со затворен капак и ставете ја во фрижидер.

Како да го користите?

Земете половина чаша инфузија три пати на ден 20 минути пред оброците. Препорачаното времетраење на овој циклус на чистење е четириесет дена.

Треба да знаете: Бидејќи таквата инфузија не може да се чува долго време, не заборавајте да ја ажурирате содржината на теглата на секои 6-7 дена.

 

Advertisement