Рецептот е многу едноставен

За лекот ви треба свежа зелка и соковник. Треба да исцедите 1-1,5 dcl свеж сок од зелка секое утро. Пијте го на празен стомак и не јадете или пијте ништо друго во следните два часа.

Повторете го ова 40 дена. По завршувањето на терапијата, проверете ги резултатите и ефектите. Може да ја продолжите терапијата по потреба по потреба. Ако немате соковник, можете да изрендате или мелете зелка, да додадете малку сол и да оставите да отстои. Потоа добро процедете ја масата преку двојна газа за да го извлечете сокот.

Покрај големиот ефект врз воспалението во органите за варење, гастритис, чиреви и други состојби на цревата, сокот од зелка може да ви донесе дополнителни здравствени придобивки.

Advertisement

Ако редовно пиете сок од зелка 40 дена, тоа може да има позитивен ефект врз подобрувањето на крвната слика, намалување на штетниот ЛДЛ холестерол, намалување на крвниот притисок, посветла и почиста кожа и намалување на телесната тежина за неколку килограми доколку имате прекумерна тежина.

Зелката е зеленчук со висока биолошка и ниска калорична вредност (24 kcal на 100 g), а во просек содржи: 92,52% вода; 1,21% протеин; 0,18% маснотии и 2,3% диетални влакна.

Најчести се: витамин Ц (42 мг на 100 г) и бета-каротин (витамин А провитамин), проследено со минерали: калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар.

Мали количини на натриум и поволен сооднос на калциум и фосфор обезбедуваат максимално искористување на калциумот во телото.

Advertisement