Ако забележите одредени промени на вашата кожа, вашето тело многу веројатно се обидува да ви „каже“ дека ви недостасуваат витамини или минерали. Ова се промените на кои треба да се обрне внимание, пишува miss7zdrava.

Напукнувањето на кожата на рабовите на усните значи дека ви недостасуваат железо, цинк и витамини од групата Б, како што се витамините Б3, Б2 и Б12. Ова е вообичаено кај вегетаријанците бидејќи тие често не добиваат доволно од овие супстанции поради нивната исхрана.

Источниот брег се подготвува за услови на снежна бура додека навлегува моќна снежна бура
третман-себореја

Решението е да јадете повеќе блитва, кикирики, мешунки како леќа, живина, лосос, туна, јајца, школки и ракови. Апсорпцијата на железо е засилена со витамин Ц, кој исто така помага во борбата против инфекциите. Комбинирајте ја оваа храна со зеленчук како брокула, црвени пиперки, кељ и карфиол.

Advertisement

Црвениот осип на лицето (а понекогаш и на друго место) и опаѓањето на косата може да значат дека ви недостасува витамин Б7, познат како витамин за коса. Ако јадете сурови јајца, тоа ве прави ранливи бидејќи протеинот присутен во сировите јајца, наречен авидин, ја инхибира способноста на телото да апсорбира биотин.

Решението е да јадете повеќе варени јајца (готвењето го деактивира авидин), лосос, авокадо, печурки, карфиол, соја, јаткасти плодови, малини и банани.

Црвени или бели промени на кожата слични на акни, обично на лицето, рацете, бутовите и задникот, може да значат дека ви недостасуваат есенцијални масни киселини и витамини А и Д.

Решението е да јадете повеќе лосос и сардини, јаткасти плодови како ореви и бадеми и семиња како лен и коноп. За витамин А, јадете повеќе зелен зеленчук како моркови, слатки компири и црвени пиперки. Овој зеленчук има многу бета каротин, кој телото го користи за да го добие потребниот витамин. А само 10 минути на сонце ќе ви помогнат да внесете доволно витамин Д.

Пецкањето и пецкањето во рацете, нозете или каде било во вашето тело може да значи дека имате недостаток на витамини од групата Б, како што се фолна киселина (Б9), Б6 и Б12. Овој недостаток е директно поврзан со периферните нерви. Овие симптоми може да се појават и во комбинација со анксиозност, депресија, анемија, замор и хормонална нерамнотежа.

Решение: Јадете спанаќ, аспарагус, цвекло, грав, јајца, школки, ракови и живина.

Мускулни грчеви, прободувачка болка во прстите, зглобовите, сводовите на стапалата, нозете и грбот може да значат дека ви недостасува магнезиум, калциум и калиум. Ако вежбате редовно, може да изгубите повеќе минерали (и витамини Б растворливи во вода) поради обилно потење.

Решение: Јадете повеќе банани, бадеми, лешници, тиквички, цреши, јаболка, грејпфрут, брокула, темнолисен зеленчук како кељ и спанаќ.

Advertisement