Тоа е мешавина од мед и розова хималајска сол што се става под јазикот пред спиење. Оваа сол е навистина посебна, помага на нашето тело да стане алкално и на тој начин поуспешно се бори со разни болести.

Исто така, помага да се регулира серотонинот, што е многу важно во борбата против депресијата. Серотонин е невротрансмитер хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а исто така го контролира нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Кога рамнотежата на серотонин во телото е нарушена, се јавува депресија и други нарушувања во однесувањето, на пример, нарушувања на спиењето.

Овој хормон е исто така наречен – хормон за спиење. Го контролира нашиот биолошки часовник и се лачи повеќе навечер и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, производството на мелатонин се намалува и се будиме.Покрај тоа, мелотонинот го штити нашето тело од слободните радикали и кардиоваскуларните заболувања, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата за развој на болести поврзани со возраста. Инаку, како што старееме, нашето тело излачува сè помалку и тоа е причината зошто децата спијат повеќе, а постарите спијат помалку.

Advertisement

Измешајте пет лажички мед со лажичка сол и ставете го во тегла. Ставете малку под јазикот секоја вечер пред спиење.

Advertisement