Звучи како бајка, но не е. Ослободете се од предрасудите и започнете со лекување што е можно поскоро. За лековитите својства на медот се зборува уште од античко време.

Ако му додадете полен, добивате неверојатна смеса која ќе ви го промени животот доколку ја консумирате секој ден.

Поленот содржи над 250 супстанции кои му се потребни на вашето тело за нормално функционирање. Дејството на поленот е вистински благодет за целиот организам.

Успешно лечи (да, навистина лекува!) Многу болести, го зајакнува имунолошкиот систем, го регулира дигестивниот тракт, ја чисти крвта, го обновува црниот дроб, им помага на болните од хепатитис, лечи хипертензија, но и го намалува холестеролот и благотворно делува на нервен систем.

Advertisement

Дневната доза за возрасен е само една кафена лажичка, а децата можат да консумираат половина. Едноставно истурете мала лажичка полен во една чаша вода навечер пред спиење. Оставете го преку ноќ и наутро додадете неколку капки лимон и пијте на празен стомак. Би било добро да не консумирате ништо во наредните дваесетина минути.

Можете исто така да направите чудесна мешавина од полен и мед; едноставно измешајте ги овие две намирници во сооднос 1:3 и консумирајте на празен стомак 3 пати на ден по лажица. Децата треба да консумираат по една кафена лажичка два пати на ден.

Секако, доколку не ги земете предвид другите животни навики, оваа смеса нема да биде доволна да ве излечи. Избегнувајте бел шеќер, бел ориз, бело брашно и сол, намалете го внесот на индустриски шеќер (направете слатки сами) и вежбајте редовно. Или барем пешачете 3-5 километри на ден.

Ова навистина не е голема жртва и може да ви го промени животот од дното нагоре.

Извор: pressonline

Advertisement