Задолжително пробајте го овој рецепт за кифлички, бидејќи тестото е меко како душа, а делува за секого.

Секој сака да јаде кифлички без разлика дали се солени или слатки. Затоа денес ви носиме рецепт за вистински домашни кифлички од зелка кои се меки како памук. Името го добиле по зелката, но не затоа што овој зеленчук оди во нив, туку затоа што така се шират кога се печат.

А покрај мекото тесто, овие кифлички уште помеки ги прави путерот што се става на секој пред печење. Кога ќе се растопи во рерна, ќе бидат уште повоздушести и повкусни. Доколку сакате да јадете кифлички, ви предлагаме да ја пробате слатката варијанта со ратклук.

Компоненти:

Advertisement
  • 1 кг брашно
  • 1 кесичка сув квасец
  • 2 лажички сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 100 мл масло
  • 300 мл млеко
  • 250-300 гр путер
  • 4 јајца
  • 350 гр ситно сирење
  • сусам

Во топлото млеко додадете квасец и шеќер, промешајте и оставете 10 минути да се активира. Во активираниот квасец сипете масло, па додајте две изматени белки, па сол и просеано брашно. Замесете меко тесто, покријте го со проѕирна фолија и оставете да стаса околу еден час. После тоа, поделете на 4 еднакви делови и обликувајте топчиња.

Покријте повторно и оставете ги да одморат 10 минути . Земете едно парче тесто, развлечете го до дебелината на малиот прст и премачкајте го со путер на собна температура. Измешајте го сирењето со едно цело јајце и премачкајте го со путерот. Свиткајте во виткање, а потоа повторете ја истата постапка со трите преостанати теста за ролати. Ролатите исечкајте ги на триаголници или цик-цак, па наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Покријте со крпа и оставете ги кифличките да одморат околу 15 минути.

Јајцето изматете го со две жолчки и секоја ролат премачкајте ја, па посипете со сусам. Одозгора се става парче путер и се пече во загреана рерна на 250°C околу 15 минути.

Advertisement