Прекрасно растение кое регулира многу здравствени проблеми

Во народната медицина, валеријаната е позната како средство за релаксирање на нервите и олеснување на депресијата, но всушност ова растение е лек за многу други состојби.

Валеријаната е природен антидепресив, седатив, аналгетик, антидот, диуретик, тоник и антиоксиданс.

Валеријаната се користи во народната медицина уште од времето на античка Грција, па сè до денес.

Advertisement

Тинктурата од валеријана го олеснува хроничниот замор, главоболките, стомачните проблеми, стравот и хипохондријата, ги ублажува симптомите на астма, болката во мускулите, но исто така помага во регулирањето на крвниот притисок, а исто така ја елиминира и менструалната болка.

Валеријана тинктура се препорачува и за третман на зависност, а особено е корисна за откажување на пушењето.

Начин на подготовка на Валеријана тинктура:

Во стаклено шише од литар и половина ставете 1 литар 40% алкохол, а потоа додадете 50 гр. сецкан корен од валеријан и оставете го да отстои 10-12 дена.

Чувајте ја вака подготвената тинктурата на потемни места.

Тинктурата се зема со вода или шеќер. Истурете околу 30 капки тинктура на малку шеќер во лажица и консумирајте 2-3 пати на ден.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement