Сигурно сте пробале пилешки крилца на многу начини, но овие со ајвар се особено вкусни

Пилешките крилца се јадење со кое многу луѓе сакаат да се почастат, а понекогаш се погодни како „грицки“ во кои уживаме додека гледаме добар филм или уште почесто фудбалски натпревар.

Овој пикантен и лесен рецепт ќе ве воодушеви, а она што ги прави посебни вака направените крилца е еден типичен додаток за нашето поднебје – ајварот.

Освен што не се скапи, па се достапни за секого, крилцата се подготвуваат толку лесно што и почетниците во кујната не можат да згрешат кога се впуштаат во „авантурата“ за подготовка на ова јадење.

Advertisement

Подготовка:

Земете една кеса за маринирање. Во него се ставаат крилца, маргаринот, ајварот, лутата пиперка, солта и биберот, а потоа во кесичка се мешаат сите состојки добро, така што крилцата рамномерно се премачкаат со останатите состојки. Потоа ставете ги крилцата во фрижидер и оставете ги да се маринираат два часа.

Advertisement