Решението против хемороиди според Ајурведата

Утврдено е дека хемороидите се почести кај средовечните луѓе. Постојат два различни типа на хемороиди во зависност од нивната локација – внатрешни и надворешни. Внатрешните хемороиди се наоѓаат во внатрешната обвивка на ректумот и не се чувствуваат. Тие обично се безболни, но можат да предизвикаат крварење. Сепак, надворешните хемороиди можат да бидат болни и отечени и се наоѓаат на кожата околу анусот.

Причини за хемороиди

Се верува дека стресот за време на движењето на дебелото црево – често кај луѓето кои страдаат од запек – е главната причина за хемороиди. Сепак, постојат многу други фактори кои можат да го зголемат ризикот на лицето да страда од нив.

Advertisement

Нелекувани состојби – Доцнењето во лекувањето на одредени нарушувања и болести на гастроинтестиналниот систем, како што се дизентерија, дијареа, колитис итн., може да бидат поврзани со формирање на хемороиди.

Бременост – Постпарталните хемороиди и хемороидите за време на бременоста стануваат се почести и главно се должат на проширувањето на матката за време на бременоста и веројатно поради оптоварувањето на ректалниот ѕид за време на породувањето.

Симптоми Болка, иритација и чувство на оток во близина на аналната област – ова се првите знаци на хемороиди. Ако чистењето доведе до дополнително влошување – ова укажува на нивно формирање. Светло црвената столица е сигурен показател за присуство на внатрешни хемороиди.

Ајурведа третман

Бидејќи ајурведската медицина вклучува многу промени во исхраната и начинот на живот, некои лекови за превенција и третман на хемороиди се прилично едноставни и поврзани со нив.

Седентарен начин на живот – Многу научници веруваат дека недостатокот на физичка активност може да биде една од главните причини за зголемување на бројот на заболени од хемороиди денес. Избегнувајте да јадете храна која тешко се вари. Бидејќи хемороидите имаат тенденција да се формираат поради зголемен притисок врз ѕидовите на ректумот, јадете храна која е лесна и лесна за излачување. Јадете повеќе сирово овошје и зеленчук со многу влакна.

Зголемете ја физичката активност – ако долго време лежите на каучот, време е да станете и да вежбате. Умереното вежбање не само што помага во лекувањето на хемороидите, туку и го подобрува начинот на живот. Јадете храна која го подобрува варењето – ако имате лош дигестивен систем, додадете храна богата со пробиотици во вашата исхрана. Исхраната можете да ја дополните и со пробиотски додатоци кои го олеснуваат варењето и ја омекнуваат столицата.

Зголемете го внесот на вода – дехидрираното тело може да предизвика стврднување на столицата, а пиењето повеќе вода може да го олесни движењето на дебелото црево. Сувите смокви се неверојатен ајурведски третман. Потопете неколку суви смокви во топла вода преку ноќ и јадете ги на празен стомак наутро. Мешавина од сок од лимон, ѓумбир и свежо нане, заедно со мед, може да биде ефикасен третман. Папаја, семки од манго, сусам, горчлива тиква, репа, ориз, пченица, ротквици, ѓумбир, кромид и друга храна богата со влакна треба повеќе да се додаваат во исхраната како лек.

превенција од хемороиди
Пиењето мала лажичка рицинусово масло измешано со млеко ќе помогне да се олесни движењето на дебелото црево и да се намали притисокот врз ѕидовите и мускулите на ректумот. Масирањето на абдоменот со масло од рузмарин и риган или додавање на неколку капки масло од смрека или чемпрес во вашата бања може да делува како прекрасна превентивна мерка против овие натрапници.

Advertisement