Овој напиток ќе ја подобри циркулацијата на крвта и неговиот липиден состав, ќе го нормализира крвниот притисок и ќе ја подобри циркулацијата на крвта во мозокот.

Ослободете се од токсините во крвта и подобрете ја еластичноста на крвните садови чистејќи ги од наслагите на холестерол. Пожелно е редовно да се чистат крвните садови.

Тоа може да се направи на различни начини, од методите на народната медицина до примена на фармацевтски лекови, плазмафереза, па дури и ласерско чистење на крвните садови.

Важно е да се знае дека чистењето на крвните садови со лекови предизвикува многу несакани ефекти. Нивната употреба треба да биде последно средство кога другите третмани не помагаат. Затоа, вашата најдобра опција за чистење на крвните садови е да користите природни лекови .

Advertisement

Лукот и лимонот се многу ефикасни за чистење на крвните садови, за намалување на нивото на холестерол, за зајакнување на ѕидовите на артериите и за намалување на ризикот од опасни болести, како што е атеросклероза. Оваа тинктура со лимон и лук се користи во руската народна медицина со векови.

Исто така, овој народен лек го спречува создавањето на канцерогени клетки, што неколку пати е потврдено со научни истражувања. Исто така, потврдено е дека лукот содржи големи количини на антиоксиданси кои регенерираат и подмладуваат.

Народен рецепт за чистење на крвните садови од холестерол

Компоненти:

  • 4 главици лук
  • 4 средни лимони (нелупени)
  • 3л зовриена вода

Подготовка:

Одделете го лукот на парчиња и исчистете ги. Исечете го лимонот на парчина и ставете го во врела вода. Состојките сомелете ги заедно. Ставете ја смесата во чиста стаклена тегла и до врвот прелијте со 3 литри зовриена вода.
Покријте и ставете го во фрижидер 3 дена. Потоа чувајте го во фрижидер додека не се потроши.

Употребата на:

Максималната доза е 50 ml 3 пати на ден, пред јадење. Сепак, чистењето на крвните садови треба да започне со помали дози (1-2 лажици). Доколку не чувствувате непријатност, полека зголемувајте ја дозата до препорачаните количини. Времетраењето на овој третман е 40 дена.

Се препорачува еднаш годишно да ги чистите крвните садови на овој начин, по консултација со лекар. Овој напиток ќе ја подобри циркулацијата на крвта и неговиот липиден состав, ќе го нормализира крвниот притисок и ќе ја подобри циркулацијата на крвта во мозокот. Покрај тоа, овој лек многу ќе им помогне на оние кои сакаат да ослабат.

Advertisement