Ако сакате пилешки џигер, ова е совршениот рецепт за вас!

Пилешкиот црн дроб може да се подготви на неколку начини, а овој е еден од најбрзите.

Неопходно е:

    • 1 голем кромид
  • масло
  • 300 гр пилешки црн дроб
  • малку сув зачин
  • 50 мл мелени домати
    Подготовка:

На масло пропржете го сечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете го џигерот и малку вода, па динстајте околу 15 минути.

Advertisement

Додадете домати и оставете уште 2 минути. Јадењето е готово, уживајте!

Advertisement