Мора да се обидете:

Потребни состојки:

  • 3 свински стекови
  • 1 кромид
  • 2 лажички масло, маст
  • 250 мл млечна неутрална павлака
  • 2 лажички кари
  • 1 лажичка пиперка
  • 2 чешниња лук
  • 1/4 лажичка босилек
  • сол

Подготовка:
Најпрво посолете ги шницлите, а потоа излупете ги. Главата кромид исечкајте ја на тенки кришки и ставете ја да се пржи. Кромидот буквално ќе се пропржи и карамелизира, па бојата ќе биде потемна и нема да изгори. Секако, постојано мешајте. Кога кромидот ќе омекне ставете го стекот.

Пржете на тивок оган 5 минути од едната и 5 минути од другата страна.

Advertisement

Во садот се ставаат павлаката, карито, биберот, ситно сечканиот лук и босилекот. Промешајте сè и прелијте со месото. Оставете го да се крчка 5 минути, па свртете го стекот. Повторно оставете ги шницлите да се динстаат 5 минути.

Мешајте по потреба за да не изгори сосот. После тоа, по желба. Зависи од тоа дали преферирате печено месо или помалку печено. Важно е стекот да се врти на секои 5 минути. Се сервираат на пире од компири.

Наздравие!

Advertisement