Како што вели поговорката, ние навистина сме она што го јадеме. Дигестивниот систем е сложен механизам со илјадници процеси кои се случуваат во исто време.

Процесот на варење е многу комплициран, поради што е неопходно тој да помине што е можно понепречено. Ако нешто му штети на варењето, тоа може да доведе до акумулација на токсини во телото и да предизвика сериозни здравствени проблеми.

За да се спречи тоа, експертите препорачуваат усвојување здрава исхрана и практикување на детоксикација на целото тело на секои шест месеци.

Тоа може да се постигне со одлична смеса која можете да ја видите овде како се подготвува:

Advertisement

Компоненти:

  • 150 гр сливи
  • 150 гр урми
  • 5 лажици зовриена вода
    Подготовка:

Во тенџере ставете вода и загрејте ја да зоврие, а потоа ставете урми и сливи и варете ја смесата на тивок оган следните 15 минути. Потоа тргнете го тенџерето од оган и оставете да се излади. Кога ќе се излади, земете една лажица од смесата наутро пред појадок.

Веднаш ќе ја почувствувате разликата, а редовната употреба ќе го исчисти вашиот дигестивен систем за многу кратко време. Смесата ќе го реши секој проблем со варењето и ќе го подобри бидејќи содржи голема количина на влакна.

Пробајте го и наскоро ќе се чувствувате подобро!

Извор: webtribune

Advertisement