Советите на овој човек се непроценливи – тој дефинитивно знае што зборува

Правилата за среќен и здрав живот секако се урамнотежена исхрана и физичка активност, но тоа не е се!

Познатиот неврохирург Александар Влад Цирије вели дека без следните 10 ставки тешко дека ќе ја постигнете оваа цел.

1. Кој ќе стане рано, сигурно ќе биде здрав

Advertisement

Разбудете се што е можно порано, ако можете со првите петли. Секако, 9 часот е крајната граница за будење, бидејќи во спротивно ќе зевате и ќе бидете уморни цел ден.

2. Свежиот воздух гарантира здрав мозок

Колку повеќе време поминувате на свеж воздух и толку почесто ги проветрувате собите во кои престојувате. Мозокот треба да добие доволно кислород!

3. Движењето значи живот

Паузата на работа искористете ја за пешачење, дури и за лесни вежби. Целото тело ќе ви биде благодарно, а вие ќе се чувствувате подобро!

4. Добриот ден започнува со утринско туширање

Ќе се разбудите, ќе се освежите, ќе го подигнете расположението и ќе се борите со депресијата!

5. Појадокот е време за целосен одмор

Првиот оброк треба да се јаде во тишина, без весници, телевизија, мобилен телефон. Фокусирајте се само на храната – и брзо ќе го поправите варењето.

6. Здравје во шолја

Пијте чај или кафе полека, никогаш не „извртувајте“ и брзо. Исто како и со појадокот, испијте шолја од омилениот топол пијалок без да ви го одвлекува вниманието од страна.

7. Смејте се

Колку почесто толку подобро! Лесно можете да го измамите мозокот – насмевнете се како сигнал дека се е во ред, дури и да не е, а мозокот ќе го намали нивото на хормоните на стрес во телото!

8. Ручекот мора да биде лесен

Споделете порција ручек со пријател, како што вели старата поговорка. Подобро е да останете малку гладни отколку да се прејадете. Не го терајте вашето тело да работи непотребни!

9. Вечера уште полесна од ручекот

Повторно ќе ја цитираме старата изрека: „Дај му вечера на непријателот“. Вечерните оброци треба да бидат што е можно полесни, бидејќи не треба да јадете храна која тешко се вари, како месо и мрсна храна. Оставете го телото да се одмори. Исто така, не треба да пиете алкохол навечер, бидејќи тоа ќе ви го уништи сонот.

10. Спиењето е свето

Во современото општество, повеќето луѓе спијат малку за да имаат што е можно повеќе време за извршување на различни активности. Но, ова е сосема погрешен пристап, бидејќи спиењето е исто толку важно како и храната и воздухот. Мора да си легнете најдоцна на полноќ, предупредува доктор Александар.

Advertisement