СВИНСКА МАСТ ВО 9 ВОДИ: Вака се прави народен лек за заболени бели дробови! (РЕЦЕПТ)
Старата домашна аптека нужно содржела бројни природни лекови против кашлица, а меѓу нив секогаш имало и свинска маст, „измиена“ во девет води.

Имено, домаќинките специјално ја подготвиле маста за лекување, така што одвојуваат една количина откако ќе се стопат и темелно ја измијат. На лажица маснотии се прелива половина чаша ладна вода, се промешува со дрвена лажица десетина секунди, се остава малку да отстои, па се прелива водата од површината. Постапката се повторува девет пати и на тој начин се добива посебна бела маст.

За заболените бели дробови се користи на неколку начини. Кај децата може само малку да се загрее, па да се намачка на градите, да се покрие со газа и фолија, па да се облече детска маица и пижами. Треба да спие така, а целата постапка може да се повтори следната вечер.

Кај постарите, кожата најпрво може да се намачка со измиена маст, а потоа да се нанесе кома обвивка. Исто така, треба да ја загреете личноста и да ја оставите да спие преку неа. Според третиот стар рецепт, измиената маст може да се помеша со малку ракија, па со оваа смеса натопете го преливот.

Advertisement

Се верува дека маста ги смирува воспалителните процеси и ја „извлекува“ температурата, а поборниците на народната медицина ја препорачуваат и при воспаление на синусите, хемороиди и мозолчиња на кожата.

Advertisement