Ќе бидете изненадени од неверојатните придобивки од овој крем со аспирин!

Жените обично посебно се грижат за своето лице. Тие користат хидратантни креми, кои пак ја поправаат оштетената кожа и ја намалуваат појавата на брчки, но многумина од нас знаат дека повеќето од овие производи се штетни за нашето здравје.

Многу посоодветно е да се користат природни лекови, бидејќи тие не предизвикуваат несакани ефекти и се многу поевтини. Овој пат ќе зборуваме за крема со аспирин, која ќе ги отстрани несовршеностите на лицето.

Аспиринот има многу посебен состав, бидејќи, покрај тоа што е најпопуларниот аналгетик во светот, тој брзо продира во порите и се бори со причинителите на брчките, флеките и митесерите. Ако го користите овој рецепт, ќе забележите промена по првата употреба.

Advertisement

Крем со аспирин за отстранување на брчките: 5 таблети аспирин; 4 лажици мед; 1 лажица природен јогурт;

Лекот е исклучително лесен за подготовка, само треба да сомелете 5 таблети аспирин во прав, а потоа да ги додадете останатите состојки и добро да ги измешате. Ќе добиете тестена маса и ќе знаете дека лекот е готов.

За употреба, треба да го измиете лицето со топла вода за да се отворат порите и кожата да ги впие сите хранливи материи. Потоа можете да ја нанесете кремата на лицето, нагласувајќи ги местата каде што имате повеќе брчки, мозолчиња и флеки. Оставете ја неколку минути, барем додека не се исуши, а потоа исплакнете ја смесата со ладна вода.

Овој третман треба строго да се следи 3 недели секоја вечер пред спиење.

Од друга страна, многу е можно по секој третман кожата да е малку чувствителна, бидејќи овој лек се бори со слободните радикали кои предизвикуваат брчки и флеки. Ви препорачуваме да ја зголемите употребата на хидратантни креми, по можност најприродните што можете да ги најдете, како и да користите крема за сончање според вашите преференции.

Предности на кремот со аспирин со јогурт и мед

Јогуртот има многу добри лековити својства за кожата, бидејќи содржи влакна и калциум. Во однос на медот и аспиринот – секоја од овие состојки има лековити својства кои регулираат, се борат и елиминираат речиси секоја кожна болест. Со едно нанесување на маската вашата кожа ќе стане посветла и поздрава.

Од друга страна, оваа алатка можете да ја примените не само на лицето. Доколку имате проблеми на други делови од телото, можете да го примените.

Advertisement