Со векови, нашите предци ја користеле сурутката како лек

Освен лекови за притисок, лош холестерол или замастен црн дроб, кои може да ги препише само лекар, постојат и некои народни лекови кои можат да помогнат. Една од нив е сурутката, покажа една неодамнешна студија.

Сурутката е нуспроизвод од производството на сирење. Организираното индустриско производство на сурутка започна дури во 1940-тите. Низ историјата бабите на нашите баби ја користеле сурутката како лек и дефинитивно не згрешиле!

Она за што можеби сте слушнале, а е многу популарно меѓу луѓето со векови, е дека сурутката е најдобриот природен лек за црниот дроб.

Advertisement

Сурутката се користи за сите проблеми со црниот дроб, вклучително замастен црн дроб, оштетен црн дроб поради вирусни заболувања (хепатитис, жолтица), отечен црн дроб, а особено црн дроб оптоварен со прекумерно консумирање алкохол, масна и нездрава храна. Сурутката ја забрзува регенерацијата на црниот дроб. Терапијата со сурутка се спроведува подолг временски период, така што дневно се троши најмалку половина литар, а по можност и повеќе сурутка.

Сурутката ќе придонесе за регенерација, чистење и закрепнување на заболениот црн дроб доколку се користи упорно и редовно. Се разбира, многу е важно да се запрат штетните ефекти и исхраната кои продолжуваат да го уништуваат црниот дроб, како што се алкохолот, храната со висока содржина на масти и преработената храна и другите штетни материи.

Покрај сурутката, пожелно е да се користи младо сирење во комбинација за проблеми со црниот дроб, по можност за појадок на празен стомак, бидејќи тогаш ефектите се најдобри.

Сурутката може да помогне и при слабеење, бидејќи содржи многу протеини кои ја зголемуваат мускулната маса и даваат чувство на ситост со мала количина на калории. Сурутката останува најдобрите и највредните состојки во млекото, имено витамините Б и Е, минералите и млечните шеќери, кои се одговорни за градење на фини и деликатни врски во мозокот.

Содржи и важни минерали: натриум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар, кобалт, манган, молибден, витамини, амино киселини и протеини, а нема многу калории.

Заедничко за сите во последно време е тоа што сме под стрес. Сурутката е идеален пијалок за овој проблем. Причината е што предизвикува лачење на серотонин (хормон на задоволство) во нашето тело, кој ќе направи да се чувствувате добро и ќе го ослободи стресот од телото.

Сурутката се препорачува и за постојано чувство на замор, особено во пролет, како и за грчеви и болки во мускулите поради физички напор. Сурутката ја спречува остеопорозата, ја отстранува плаката на забите и делува превентивно против кариес. Покрај овие придобивки, сурутката со децении се препорачува како ефикасен народен лек за луѓето кои имаат проблеми со високите масти во крвта кои не можат да ги контролираат со лекови и диета. Речиси кај сите луѓе тој целосно го регулира високиот холестерол и триглицеридите по неколку недели редовна употреба.

Сурутката го подига имунитетот на организмот и ја зајакнува општата отпорност и затоа се наоѓа во формулите на повеќето нови спортови и имунолошки додатоци, како и како основна формула за исхрана на бебињата. Новите западни истражувања покажаа дека сурутката игра значајна улога во заштитата, здравјето и регенерацијата на цревата, а особено на дебелото црево.

Можете и сами да направите домашна сурутка:

Во сад загрејте 1 литар свежо млеко, но не дозволувајте да зоврие. Додадете го исцедениот сок од еден или два лимони и измешајте, па наскоро ќе забележите дека се формираат сирење и течност. Таа течност е сурутка. Процедете го преку газа или ситно цедалка и добивате сирење и сурутка.

На 1 литар зовриено млеко, наместо лимон, можете да додадете половина шолја јогурт и мешајте додека течноста не се одвои од кашкавалот.

Advertisement