Еден од најважните фактори за добро здравје е здравото црево.

Експертите пресметале дека просечен човек до 70-годишна возраст јаде дури 100 тони различна храна и пие околу 40.000 литри течност, од кои најмалку една петтина се храна која нашето тело не може да ја свари или да ја користи како енергија, но е отпад што се акумулира во телото.

Сето ова треба да се поврзе со фактот дека многумина пијат премалку вода, која е важна за варењето, метаболизмот и исфрлањето на токсините од телото, како и навиката за нередовно јадење, или прескокнување оброци, што може да го забави метаболизмот.

Затоа, не е чудно што во текот на сите овие години во цревата се акумулираат околу 15 килограми отровен отпад, кој треба да се исфрли од телото, за да не се поттикне развојот на болеста.

Advertisement

Хипократ рекол и дека „сите болести започнуваат во цревата“, што денес го поддржуваат многу лекари и нутриционисти.

Ова се најчестите знаци дека вашето тело е полно со токсини:

1. Акни и лош тен

Исхраната во која доминира преработената храна, како салама, сосови, готови оброци и слично, како и храна со додаден шеќер, може да предизвика воспалителни процеси на кожата кои често се манифестираат како уморна кожа полна со нечистотии и акни. Покрај промената на исхраната, внимавајте и на негата на лицето: Погрижете се перницата на која спиете да биде чиста и пронајдете средство за чистење на кожата со соодветна pH вредност.

2. Хроничен замор и лошо расположение

Хроничниот замор и недостатокот на концентрација се сигурен знак дека вашето тело е преоптоварено со токсини. Ако тешко се будите наутро или сте толку поспани во текот на денот што се чувствувате како да ви паѓа главата, иако сте спиеле доволно долго навечер, ова е типичен знак дека телото е кисело и вие треба детоксикација. Ако ја игнорирате оваа состојба, тоа може да доведе до сериозни нарушувања во телото.

3. Чести главоболки

Ако една вечер се „заглавите“ со друштво, се прејадувате и пиете повеќе алкохол, речиси е сигурно дека наутро ќе се разбудите со главоболка. Главоболката е еден од знаците дека вашето тело е натоварено со токсини, особено ако тие често се повторуваат и траат долго. Овие обично не се силни главоболки, туку непријатна, досадна болка, слична на главоболка која се јавува кога има висока влажност во воздухот и обично не поминува додека не се одмориме и не се оддалечиме од тешката храна или пијалок.

4. Хронична болка

Хроничната болка која трае долго и боли „подмолно“, најчесто се јавува како симптом на воспаление кое настанало како реакција на таложење токсини во одреден дел од телото. Тоа може да биде болка во вратот, грбот или зглобовите, болка поради воспаление во уринарниот тракт, бубрезите… Најчесто тоа е „тивка“ болка која не предупредува дека нешто не е во ред.

Advertisement