Во време кога жените едвај врзуваат крај со крај, се создадоа највкусните рецепти за економични јадења во кои се ужива и денес.

Компоненти:

850 грама брашно
450-500 мл млака вода
125 мл масло
1 лажичка оцет
путер
сирење
2 јајца
малку млеко
Подготовка: Замесете мазно тесто, расукајте ги корите и наредете ги во огноотпорен сад, секоја кора наполнете ја и премачкајте ја со путер. Се сече на квадрати, се прелива со млеко и се пече на 200 степени 30-35 минути. Пријатно!

Advertisement
Advertisement