Традиционалната кинеска медицина користи комбинација од мед и цимет илјадници години, и оваа мешавина има различна традиција на употреба во домашно лекување.

Медот е една од најздравите намирници на планетата, а циметот е еден од најстарите зачини познат на луѓето.

Есенцијалното масло од цимет и ензимите кои се наоѓаат во медот и произведуваат водород пероксид се две помоќни антимикробни компоненти. Оваа комбинација е во состојба да го спречи растот на габите и бактериите.

Оваа комбинација има бројни здравствени придобивки и е исклучително корисна во следниве случаи:

Advertisement

Настинка: лечи хронична кашлица, затнат нос, настинка. Земете една четвртина лажичка три дена по ред.

Грип: Ги убива вирусите и го спречува грипот.

Холестерол: Додадете 2 лажици мед и 3 лажици цимет во шолја чај и испијте ја оваа смеса. Ова ќе го намали холестеролот за 10%.

Артритис: За лекување на хроничен артритис, пијте ја следнава смеса двапати дневно, наутро и навечер: додајте две лажици мед и лажичка цимет во прав во еден час топла вода.

Го зајакнува имунитетот: Ако користите лажичка од оваа смеса секој ден, ќе го зајакнете имунитетот.
Болка во стомакот: Овој лек ќе ја ублажи болката во стомакот, па дури и ќе придонесе за лекување на чир на желудникот.
Мозолчиња: Паста за заби мед и цимет, нанесете на црните точки и мозолките. Измијте го лицето наутро.

Инфекција на жолчното кесе: Додадете две лажици цимет во прав и една лажичка мед во чаша топла вода и пијте секој ден до закрепнување.

Срцеви заболувања: Направете паста од цимет и мед и јадете ја секое утро со парче леб. Ова ќе го намали холестеролот и ќе спречи срцев удар.

Губење на косата: Во случај на опаѓање и ќелавост, измешајте лажичка цимет, маслиново масло и мед. Нанесете ја оваа смеса на вашата коса и нанесете 15 минути, а потоа исплакнете.

Губење на тежината: Ставете малку цимет и мед во чаша млака вода и пијте на празен стомак 30 минути пред појадок.

Advertisement