Слабеење со диета со кефир

Кефирот е многу ефикасен производ. Тоа помага да се губат телесната тежина. Со негова помош можете брзо да се ослободите од вишокот килограми без да ја нарушите цревната микрофлора, која страда од речиси сите диети. Позитивниот ефект на кефирот врз слузницата на дигестивниот систем се објаснува со високата содржина на бактерии од млечна киселина во него. Тие ја регулираат работата на гастроинтестиналниот тракт.

Постојат многу диети базирани на кефир. Еве ги најефективните методи за слабеење со користење на овој производ.
Кефирска диета број 1 Овој метод на губење на тежината е многу едноставен, па дури и пријатен. Количината на изгубена тежина зависи од времетраењето на диетата. Диетална шема Ден 1 – Јадете ја омилената храна (се разбира во умерени количини). Ден 2 – дневната исхрана се состои од 1-2 литри кефир, ништо друго за јадење и пиење не е дозволено. Алтернативни денови 1 и 2 додека не го изгубите саканиот број килограми.
Растоварување на кефир Варијанта на истоварна монодиета. Потребна е волја – тешко, но ефективно.

Диетална шема Времетраење – 3 дена. Сето ова време пијте 1-1,5 свеж јогурт дневно. Подобро е да се подели на 5-6 дози и да се користи во исто време. Можеби често патите од глад, но резултатот ќе ве израдува со минус 3-4 килограми.

Advertisement

Деветдневна кефирска диета
Ова е исто така многу тешка опција, која ќе помогне само многу силна мотивација да се издржи. Што ветува диетата: минус 9 килограми за девет дена. Многу е важно правилно да излезете од него, не дозволувајќи си да се нафрлите на претходно забранетата храна. Во спротивно, дигестивниот систем може многу да страда.

План за исхрана Диетата е поделена во три фази во траење од три дена. Првите три дена: кефир 1% маснотии во која било количина, 100 гр варен ориз без сол. Исто така, неопходно е да се пијат најмалку 2 литри чиста вода дневно.

Втората тридневна фаза: истиот 1% кефир плус 100 гр пилешко варено без сол. Вода во големи количини. Последните три дена: познатиот и веќе сакан (или можеби спротивното) кефир и свежи јаболка во неограничени количини. Бидете сигурни да пиете вода – ова ќе помогне да се елиминираат токсините кои се особено интензивни за време на секоја диета.

Advertisement