Не мора да извалкате многу садови, за ова ви треба само блендер

Компоненти:

* 2 чаши замрзнати јагоди (или други бобинки) * 1 зрела банана * 1/2 шолја грчки јогурт * 1 лажица мед * сок од половина лимон (по избор)

Подготовка:

Advertisement

1. Замрзнатото овошје оставете го неколку минути на собна температура за малку да омекне.

2. Во блендер измешајте замрзнати јагоди, банана, грчки јогурт и мед. Ако сакате, додадете сок од лимон за да го подобрите вкусот на овошјето. Измешајте ја смесата додека не стане мазна и кремаста.

3. Добиената маса префрлете ја во сад за замрзнување и ставете ја во замрзнувач најмалку 3 часа или додека целосно не се стврдне.

Advertisement