Никогаш поедноставен рецепт.

Никој не може да одолее на слаткото тесто и неверојатниот крем од ванила, а принцес крофните се едно од оние феноменални задоволства чие меко тесто и одличниот фил ве освојува уште на првиот залак. На децата ќе им се допаднат овие колачиња, а вие ќе успеете при првиот обид. За тестото ви требаат 5 состојки, а од пудингот се прави кремот од ванила. Никогаш поедноставен рецепт.

Компоненти:

За тестото:

Advertisement
 • 250 мл млеко
 • 90 гр путер
 • прстофат сол
 • 140 гр брашно
 • 6 јајца
 • За полнење:
 • 500 мл млеко
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 70 гр шеќер
 • 100 гр ванилин шеќер
 • 200 гр путер
 • 150 гр шеќер во прав

Подготовка:

Измешајте млеко, путер, сол и варете додека сè не се соедини. Исклучете го шпоретот и додадете го брашното, па матете со миксер додека не добиете тесто.

Се трга од оган, па постепено се додаваат јајцата и се мати по секое додавање. Истурете во шприц за колачиња, па направете форма на пудинг во плех обложен со хартија за печење. Печете на 160°C околу 40 минути, внимавајте да не ја отворите вратата на рерната бидејќи можат да „забават“.

Измешајте ги млекото, пудингот, шеќерот и ванилиниот шеќер и варете со постојано мешање додека не се згусне. Покријте и изладете на собна температура. Додадете путер и изматете.

Тестото пресечете го на половина, па наполнете го со филот и покријте го со другата половина од тестото. Шеќерот во прав измешајте го со 20 мл млеко и соединете. Прелијте ги крофните од принцезата.

Advertisement