Смртоносно задоволство? Експертите ја објаснуваат опасноста од белиот леб и тестенините

Диететичарот Елена Соломатина за Москва 24 изјави дека секојдневното консумирање бел леб може да доведе до отпорност на инсулин, дијабетес и дебелина. Според неа, брашното од кое се прави белиот леб функционира во човечкото тело исто како и шеќерот.

„Дури и да има само бело брашно, вода и квасец во лебот, во суштина тоа е шеќер, а не леб. Кога го јадеме, нивото на гликоза се зголемува, некое време чувствуваме наплив на енергија, а потоа нагло се појавуваат замор и раздразливост “, предупредува Соломатина. Ова пак може да доведе до отпорност на инсулин, дијабетес и многу ненадејно зголемување на телесната тежина, што потоа е тешко да се справите.

Затоа, според нутриционистот, подобро е да не се злоупотребува белиот леб. „Понекогаш можете да јадете парче, но мора да запомните дека тоа е само десерт, а не прехранбен производ“, вели нутриционистот. Најдобро е да се јаде интегрален леб, вели експертот. Содржи повеќе корисни витамини, микро и макронутриенти. Освен тоа, интегралниот леб содржи добри влакна за желудникот и неопходни витамини од групата Б за вегетаријанците, вели д-р Соломатина.

Advertisement

Ржаниот леб е корисен како и интегралниот. Но, како природен производ, тој е редок, рече таа. Често во составот на прво место е висококвалитетното брашно, кое според нутриционистот е многу рафинирано брашно – делува како шеќер во нашиот организам и може да му наштети на здравјето ако често се користи. Во овој случај, самото ‘ржано брашно може да заземе едно од последните места во составот. Ако го земеме просечниот човек со просечна тежина и просечна физичка активност, тој може да јаде 2-4 кришки интегрален леб на ден. Луѓето со висока физичка активност имаат и сосема поинаков трошок на калории и повисока стапка на потрошувачка.

Претходно нутриционистката Анастасија Гаврикова предупреди за опасностите од тестенините во дневното мени. Д-р Гаврикова објаснува дека 90% од сите тестенини содржат глутен, чија употреба во големи количини може да доведе до синдром на нервозно дебело црево, автоимуни болести и проблеми со кожата, изјави таа за РИА Новости.

Според неа, разновидноста на состојките е основно правило при составувањето на менито. „Ако јадете тестенини секој ден, нема да ги добиете оние хранливи материи кои се наоѓаат во житариците, на пример: хељда, кафеав ориз, киноа. Затоа, доколку сакате тестенини, внимавајте дали имате проблеми со гастроинтестиналниот тракт, автоимуни болести, како изгледа вашата кожа, без разлика дали имате прекумерна тежина или не. Ако сте здрави, можете да јадете обични пченични тестенини. Сепак, знајте кога да престанете“, вели д-р Гаврикова. Таа додава дека може да се претпочитаат тестенини без глутен: тоа се фунчоза, ширатаки, паста од грашок, наут, пченка. „Забележете дека на пакувањето пишува „без ГМО““, заклучил експертот.

Advertisement