Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит и што ли уште не. Кремот се подготвува само со едно јајце (варено, затоа што ви е неопходна само жолчката), 400мл маслиново масло и 600гр пчелин восок.

Во сад на оган ставете го маслото и во него на слаб оган растопете парче восок. Отако ќе зоврие, додадете ја жолчката. Кога ќе почне да прави пена, отстранете го садот од огнот.

Откако ќе се смири, вратете го садот повтроно на огнот и постојано мешајте, додека смесата не добие темно кафена боја. Отакако ќе се излади, процедете низ газа.

Така подготвениот крем се става во стаклен сад и добро се затвара. Во фрижидер може да се чува до 10 месеци.

Advertisement

За воспаление на синусите – растопете малку од кремот и капнете по една капка во носот. Смесата ефективно ќе го сопре воспалението на синусите и ќе го апсорбира гнојот.

При бронхит – конзумирајте по половина лажиче од мелемот три пати дневно пред јадење.

При изгореници, забоболка или рани – нанесете на болното место. Со мелемот ќе ги заздравите ноктите и ќе ги отстраните досадните хемороиди.

Advertisement