Сокот од домати има уникатни својства, еве кои луѓе треба да го пијат

Сокот од домати ги задржува сите својства на свежиот домат, вели нутриционистката Елена Моисеева. „Важните предности на овој пијалок се неговата ниска калорична содржина (17 kcal/100 g) и високата содржина на калиум.

Тој е најдобриот сок за негување на срцевиот мускул. Корисен е за сите: деца, жени, мажи и постари лица. Нискиот гликемиски индекс автоматски го прави сокот од домати препорачан освежителен пијалок за дијабетичари“, рече Моисеева.

Сокот од домати е контраиндициран само при акутен панкреатит или гастритис“, додаде специјалистот. „Исто така, познато е дека сокот од домати се покажал корисен за слабеење, а диетата со домати е една од најефективните. Потрошувачката во диети може да варира до четири чаши дневно.

Advertisement

Подобро е да се пие сок половина час пред оброк, со додавање на неколку капки растително масло. Но, не се препорачува додавање сол за да се избегне задржување на вишокот течности во организмот“, советува нутриционистот.

Advertisement