Корисните ефекти на солената вода, водата заситена со калиум се познати со векови, од Хомер и Одисеј кои ја вратиле силата на телото со солена вода, старите Египќани кои се капеле исклучиво во солена вода, до Исус Христос кој лечел разни болести со сол. вода

Солената вода има бактерицидно дејство, и е многу лековита за разни кожни проблеми, особено во делот на дезинфекција и промовирање на зараснување на раните. Луѓе со псоријаза, спас за црвенило, промени на кератин, чешање, пукање и лупење на кожата се наоѓаат во солената вода.

Ви пренесуваме неколку полесни здравствени проблеми, кои успешно можете да ги надминете со користење на натриум хлорид дома за прва помош.

Болка во грлото

Advertisement

Направете мешавина од 1 лажичка сол и 250 милилитри вода. Промешајте го овој пијалок додека солта целосно не се раствори во водата. Гаргара со растворот неколку пати на ден, додека не почувствувате болка и гребење во грлото.

Изгореници во усната шуплина

Ако сте јаделе нешто топло или зачинето и сте го испржиле јазикот, направете раствор од половина лажичка сол и 200 милилитри млака вода и гаргарајте секој час.

Проблеми со крварење на непцата

За да се реши овој проблем, доволно е да се направи решение за плакнење на устата и непцата. растворот се подготвува така што една кафена лажичка сол се раствора во 100 милилитри топла вода.

Се препорачува да ја плакнете устата што е можно почесто во текот на денот.

Advertisement