Група австралиски експерти заклучуваат дека на луѓето со хипертензија може да им се помогне со едноставен пијалок. Ова е црн чај и прави чуда за само неколку минути.

Тие проучувале мажи и жени, пиејќи три шолји чај, плус уште еден пијалок со кофеин, но без флавоноиди, мерејќи го нивниот крвен притисок првиот ден, три и шест месеци по експериментот. Според резултатите, супстанца од црниот чај, во комбинација со кофеин, многу влијае на стапката на промена на крвниот притисок во текот на ноќта.

6 причини за редовно консумирање црн чај

Листовите од црн чај ги имаат истите својства како зелениот чај и белиот чај. Црниот чај е напиток кој се консумира насекаде низ светот и често се меша со други растенија како англискиот појадок или Ерл Греј за да му даде поинаква арома и вкус. Конзумирањето на црн чај ни носи значителни здравствени придобивки. Еве некои од нив: 360p избрани како низок квалитет

Advertisement

1. Го намалува ризикот од развој на рак Една неодамнешна студија докажа дека црниот чај содржи полифеноли кои можат да го намалат ризикот од раст на тумор во нашето тело. Да бидеме попрецизни, консумирањето црн чај може да го намали ризикот од развој на рак на дојка, бели дробови, кожа и простата.

2. Има антиоксидантни својства
Црниот чај има антиоксидантни својства. Познато е дека антиоксидансите се направени со токсини во нашето тело, со што се намалува ризикот од многу хронични болести. Антиоксидансите катехини, теафлавини и теарубигини во чајот го одржуваат нашето тело здраво.

3. Го подобрува здравјето на срцето Црниот чај содржи и флавоноиди, кои го подобруваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од голем број кардиоваскуларни заболувања. Значи, користењето црн чај во вашето дневно мени може да биде добро за здравјето на вашето срце.

4. Го намалува ризикот од мозочен удар Црниот чај, исто така, значително го намалува ризикот од мозочен удар, кој е една од водечките причини за смрт. Мозочниот удар се случува кога крвниот сад во мозокот е блокиран или пукнат. Ова е јасно од една студија која докажува дека црниот чај има некои потенцијални својства кои можат да го спречат мозочниот удар.

5. Го намалува лошиот холестерол Присуството на лош холестерол во организмот доведува до голем број проблеми со крвните садови. Редовното консумирање на црн чај може ефикасно да го регулира и холестеролот во организмот и на тој начин да спречи голем број болести на кардиоваскуларниот систем.

6. Ве прави енергични и фокусирани Топла шолја црн чај наутро ќе ве наполни со позитивна енергија и ќе ви ја подобри концентрацијата за да се концентрирате на работата или учењето. Покрај овие работи, консумирањето црн чај може да го намали и крвниот притисок, да го подобри здравјето на цревата, да го регулира нивото на шеќер во крвта, да го спречи растот на бактериите во устата итн. Последно, но не и најмалку важно, пиењето црн чај е аристократско задоволство и одлична причина да одвоите барем 10 минути во текот на денот за да уживате во него.

Advertisement