Со овие домашни бонбони, КАШЛИЦАТА брзо стивнува

Знаете дека децата не се за лекови. Ако лекот не е во форма на бонбона или лижавче, подгответе се за многу тешкотии додека го голтате. Денес, сепак, подготвивме одличен рецепт за домашни бонбони против кашлица и болки во грлото, кои им се допаѓаат не само на возрасните, туку и на децата. Да не зборуваме дека нивното правење е како детска игра. Тие стануваат за кратко време и во исто време успеваат да ги спречат симптомите на воспалено грло и кашлица. Како сами да направите домашни капки за кашлица?

Еве список на производи што ќе ви требаат: • Сок од половина лимон; • 150 грама шеќер;• 1 лажиче. куркума; • 1 лажиче. цимет; • 1 лажица масло. мед; • 1 каранфилче; • ½ лажиче ѓумбир.

Начин на подготовка:

Advertisement

Земете сад што можете да го користите како рингла. Истурете ја количината шеќер во неа, додадете ги циметот, куркумата, сокот од лимон и оставете ја смесата на шпорет да се загрее. Смесата треба постојано да се меша за да не изгори. Ова се прави додека шеќерот целосно не се раствори.

kога тоа ќе се случи, тргнете го од оган и додадете го медот. Со лажица формирајте бонбони од смесата на хартија за печење. За неколку минути ќе се стврднат и можете да ги валкате во шеќер во прав. Луѓето кои имаат повеќе имагинација би можеле да ги направат во различни форми. Ова дефинитивно ќе ги импресионира децата. Може да ставите стап додека не се стврднати и да ги претворите во лижавчиња.

Бидете креативни и креирајте не само корисни, туку и забавни домашни бонбони и лижавчиња. Запомнете дека овој рецепт во никој случај не го заменува конвенционалниот третман. Првата работа што мора да ја направите доколку имате симптоми на грип, настинка или вирус, е да се консултирате со лекар!

Advertisement