Брчките и темните кругови се сеприсутни знаци на стареење, лош третман на кожата и лоши животни навики.

Иако не можеме да го вратиме стареењето, со малку внимание можеме да го одложиме појавувањето на брчките и вреќичките под очите или барем да ги направиме помалку забележливи. Иако има многу креми, серуми и суплементи против брчки, секогаш се пожелни природни начини за нивно отстранување. Усвојувањето на здрав начин на живот помага и при откажување од пушење.

Отстранување на брчки

Брчките на кожата се предизвикани првенствено од стареењето, но и од други фактори како што се вообичаените изрази на лицето, оштетувањето на сонцето, пушењето и слабата хидратација. Не постои начин да се запре појавата на брчките, но со здрав начин на живот и користење на некои природни лекови, нивната појава може да се одложи и камуфлира.

Advertisement

Белки

Земете неколку белки и ставете ги во помал сад. Со ова масирајте го лицето и оставете го да се исуши најмалку 15 минути. Откако ќе се исуши, исплакнете го лицето со топла вода. Витаминот А и витаминот Б помагаат во намалување и постепено отстранување на брчките.

Маслиново масло

Маслиновото масло помага да ја одржите вашата кожа мека и еластична. Пред спиење, нежно масирајте го лицето со неколку капки маслиново масло и исплакнете го со меки крпи.

Сок од лимон

Измасирајте го сокот од 1 лимон во фини линии и брчки на лицето пред спиење. Киселоста на лимонот ја намалува појавата на брчки и ја прави кожата посветла.

Овошје и зеленчук

Свежото овошје и зеленчук се полни со витамини А и Д кои го враќаат сјајот на кожата и ја прават помлада.

Отстранете ги „торбите“ под очите

Тие можат да направат да изгледате постаро и уморно. Иако најчесто се јавуваат со возраста, може да настанат поради лош сон и замор.

Кесички за чај

Чајот содржи природни танини, кои се благ диуретик, а долго време ги користат бабите, но и моделите на пистите за намалување на напрегањето на очите.

Авокадо

Заморот често предизвикува темни кругови под очите и тоа може да додаде години на вашиот изглед. За да исчезнат овие темни кругови, ставете парчиња зрело авокадо под секое око или обидете се да нанесете паста од мелен бадем и млеко.

Краставица

Ако очите ви се црвени и отечени, земете 2 тенки кришки ладна краставица, легнете и ставете ги парчињата на очите околу 30 минути.

Лажици

Земете 2 метални лажички и ставете ги во фрижидер 10-15 минути. Откако ќе се изладат, ставете ги на капките 30 до 60 секунди. Студеноста на металот ќе ви помогне да ги оживеете уморните очи и да ве освежи.

Отстранување на брчки

Често се појавуваат како први знаци на стареење, а пушењето ги забрзува. Значи, што можете да направите за да се ослободите од нив? Најпрво фрлете ги цигарите! Исто така, двата природни лекови наведени подолу ќе ви помогнат да го одложите нивниот почеток и да ги намалите штом ќе се појават.

Краставици и белки од јајца

Земете половина краставица, излупете ја и исечете ја на ситни парчиња и исцедете ги. Во овој „сок“ додадете ги белките и измешајте. Со оваа смеса втријте го лицето, особено околу устата. Оставете да отстои 15 минути, а потоа измијте го лицето со вода.

Кисела зелка

Над борот ставете малку кисела зелка 10 минути, а потоа исплакнете. Јадењето кисела зелка е исто така добар начин за спречување на брчки бидејќи е добар извор на витамин А.

Advertisement