Специјалитет готов за 10 минути: Брокула со сланина и лук (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)
Пробајте нешто ново
Бро и вкусно јадење – нема проблем, зошто да не направите брокула со сланина.

Подготовката е брза и уште поважно, многу едноставна.А вкусот е одличен.

На крајот на краиштата, најдобро е да се обидете и да се уверите сами!

Пријатно!

Advertisement

Состојки:

  • 1 поголем цвет брокула
  • 2 моркови
  • 4 чешниња лук
  • 2 листови сланина
  • со или сув зачин
  • бибер
  • малку маслиново масло

Подготовка:

Листовите сланина пропржете ги со малку масло, па кога ќе заруменат извадете ги и додадете го лукот исечен на половина, а потоа брокулата на цветчиња и морковот на парчиња.

Додадете 50 мл вода, намалете ја топлината и поклопете.

Варете околу 10 минути за да испари водата и лесно да се заруменат брокулите и морковите.

Погледнете чекор по чекор инструкции за подготовка:

 

Advertisement