Тоа е нуспроизвод од производството на сирење и јогурт, но сосема здрав

Иако многумина не се воодушевени од овој пијалок при првото спомнување на сурутката, неговите здравствени придобивки ја вратија оваа течност на вистинското место. Ако сакате млечни производи, тогаш и сурутката не ви е непозната.

Тоа е нуспроизвод од производството на сирење и јогурт.

Во оваа течност остануваат вредни млечни состојки како што се витамините Б и Е, минералите и млечните шеќери.

Advertisement

А еве само некои од здравствените придобивки:

1. Помага за чистење на црниот дроб

Овој скромен пијалок содржи бета-лактоглобулин, кој го снабдува телото со амино киселини наречени BCAA кои помагаат при заболувања на црниот дроб. Ако сакате да го исчистите црниот дроб, најдоброто нешто што можете да направите е да земете чаша сурутка.

2. Го решава запекот

Сурутката брзо ќе го поттикне варењето и ќе го реши непријатното чувство на надуеност и запек. Бидејќи има диуретични својства, внимавајте да не претерате. Има млечна киселина која го намалува прекумерниот број на габи и бактерии во цревата, а неговата ниска pH вредност ја поттикнува работата на цревата.

3. Го намалува стресот и чувството на замор

Сурутката го поттикнува лачењето на серотонин, хормонот на среќата, а со тоа го намалува чувството на стрес и хроничен замор. Содржи и алфа-лакталбумин, кој е богат со есенцијалната аминокиселина триптофан, позната по регулирање на спиењето и подобрување на расположението.

Advertisement