Станува збор за мешавина од две состојки кои се ставаат под јазикот пред спиење. Тие имаат толку ефикасен ефект што ќе се разбудите препородени.

Помага и за регулирање на серотонин, кој е многу важен во борбата против депресијата. Серотонин е невротрансмитер хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката и го контролира нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Кога се нарушува рамнотежата на серотонин во телото, се јавува депресија и други нарушувања во однесувањето, на пример, нарушувања на спиењето.

Овој хормон се нарекува и – хормон за спиење. Тој управува со нашиот биолошки часовник, а тој се засилува навечер и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото се намалува производството на мелатонин и се будиме.

Advertisement

Покрај тоа, мелотонин го штити нашето тело од слободните радикали и кардиоваскуларни болести, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата за развој на болести поврзани со стареењето. Инаку, како што старееме, нашето тело се помалку излачува и тоа е причината што децата спијат повеќе, а постарите помалку.

Измешајте пет лажички мед со лажичка сол и ставете го во тегла. Секоја вечер пред спиење ставете малку под јазикот.

Advertisement