Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која пред спиење се става под јазик.

Оваа сол е навистина посебна, таа му помага на нашето тело да стане алкално и така успешно да се бори против разни болести.

Исто така помага и во регулирање на серотонинот, што е многу важно во борбата против депресијата.

Серотонинот е невротрансмитерска хемикалија која ја регулира мускулната концентрација, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а управува и со нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Advertisement

Кога балансот на серотонинот во нашето тело е нарушен, доаѓа до депресија и останати нарушувања во однесувањето, на пример нарушено спиење.

Овој хормон го нарекуваат и хормон на спиењето. Тој управува со нашиот биолошки час, а зголемено се лачи во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, произведувањето на мелатонинот се намалува и ние се будиме.

Освен тоа, мелатонинот го штити нашето тело од слободните радикали и кардиоваскуларните болести, го забавува стареењето поради тоа што ги подмладува клетките и ги намалува шансите од развој на болести поврзани со староста. Инаку, како што старееме нашето тело го излачува сè помалку и тоа е причината зошто децата спијат повеќе, а старите луѓе помалку.

Измешајте пет лажици мед со лажица розова хималајска сол и ставете ја во тегла. Секоја вечер пред спиење ставајте по малку од смесата под јазикот.

Advertisement