Лукот има антибактериски својства, лечи многу болести, вклучувајќи разни настинки, атеросклероза и бубрежни заболувања, ги зајакнува капиларите и е добар адаптоген

Во кинеската медицина, лукот се користи за целосно закрепнување на телото.

Земаат мало чешне лук, го ставаат во устата и го натопуваат во плунка, „шетајќи“ низ усната шуплина. Оваа постапка се прави наутро 30 минути.

Ефектот од лукot е навистина неверојатен. Плунката заедно со хранливите материи стигнува до крвта, ги чисти крвните садови и лимфата. Исто така, лукот ја зајакнува усната шуплина и непцата престануваат да крварат.

Advertisement

По постапката, лукот треба да се исплукне и да се исчетка. Ако дури и по миењето на забите го чувствувате мирисот, ставете зрно кафе или малку лист од јаглика во устата. Неколку голтки млеко целосно ќе го отстранат мирисот на лук од устата.

  • Лукот совршено ја чисти крвта
  • Го стимулира апетитот
  • Заштитува од епидемии на грип и други респираторни заболувања
  • Неверојатно го зајакнува имунитетот
  • Корисно при анемија
  • Лекува хроничен бронхитис
  • Помага при болести на бубрезите и мочниот меур
  • Ја чисти кожата

Ако имате проблем да ставите цело чешне лук во устата, почнете со четвртина чешне или мало парче и полека зголемувајте ја количината.

Advertisement