Овој фантастичен зеленчук има антибактериски својства, спречува настинки, ги зајакнува капиларите и е добар адаптоген.

Во кинеската медицина лукот се користи за целосно закрепнување на организмот.

Земаат мало чешне лук, го ставаат во устата и го натопуваат во плунка, „шетајќи“ низ усната шуплина. Оваа постапка се прави наутро 30 минути, кога има „ѓубре“ во устата.

Ефектот на цицање лук е навистина неверојатен. Плунката заедно со хранливите материи стигнува до крвта, ги чисти крвните садови и лимфата. Исто така, лукот ја зајакнува усната шуплина и непцата престануваат да крварат.

Advertisement

По постапката, лукот треба да се плука и да се исчистат забите. Ако дури и по миењето на забите го чувствувате мирисот, ставете зрно кафе или малку лист од јаглика во устата. Неколку голтки млеко целосно ќе го отстранат мирисот на лук од устата.

Зошто да ставите лук во устата?

  • Лукот совршено ја чисти крвта
  • Го стимулира апетитот
  • Заштитува од епидемии на грип и други респираторни заболувања
  • Неверојатно го зајакнува имунитетот
  • Корисно при анемија
  • Лечи хроничен бронхитис
  • Помага при болести на бубрезите и мочниот меур
  • Ја чисти кожата
  • Ако имате проблем да ставите цело чешне лук во устата, почнете со четвртина чешне или мало парче и полека зголемувајте ја количината.
Advertisement