СТАВЕТЕ 1 СОСТОЈКА ВО МЛЕКОТО И ЌЕ ВЕ ОСЛОБОДИ ОД СУВАТА КАШЛИЦА: Распушта слуз и го олеснува кашлањето, рецепт вреден

Кашлицата е спазматично стегање на мускулите, кое го ослободува телото од слузта акумулирана во бронхиите и која може да биде заразна. Значи, кашлица – е асистент кој треба да биде поддржан. Решението за овој проблем е во лекувањето со жалфија.

Зошто жалфија помага во ублажување на кашлицата?
Високата ефикасност на растението се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во неговите лисја, кои имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Исто така, содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П, танини. Народната медицина препорачува земање на кора од жалфија во млеко при сува кашлица.

Се верува дека таквиот пијалок ја омекнува сувата, тврда кашлица, ја раствора слузот, го стимулира лачењето на слуз и го олеснува искашлувањето. Има антисептично и антиинфламаторно дејство, а придонесува и за побрзо фиксирање.

Advertisement

Млекото од жалфија е кашлица. Рецепт:

Во тенџере истурете 250 мл млеко, додадете 1 лажичка жалфија, па оставете да зоврие на тивок оган.

Штом млекото зоврие, веднаш го тргате од шпоретот. На оваа кора додадете 1 лажичка путер, покријте и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа, кората треба да се процеди и додадете 1 лажичка мед и 1/3 лажичка куркума (за деца – 1/4 лажичка кафе) и промешајте.

Оваа кора треба да се пие цела, половина час пред да се испие. Мирна ноќ без силна кашлица е загарантирана.

Можете да го подготвувате неколку дена, додека не почувствувате олеснување и лесно кашлање слуз од бронхиите.

Рецептот може да го користат и деца и возрасни.

Но, и покрај тоа што овој рецепт е многу ефикасен за проблеми со кашлицата, а самите лекари одамна сугерираат дека жалфија има одлично експекторантно дејство, треба да се следат одредени медицински препораки.

На пример, овој пијалок може да го запре лактацијата, па затоа не се препорачува за доилки. Исто така, внимавајте на луѓето кои се склони кон бубрежни заболувања и хипотензија.

Advertisement