Ги ублажува сите проблеми со белите дробови, астма, бронхитис или пневмонија, облогите од зелка и мед дефинитивно ќе помогнат

Во времето на пандемијата, многумина се сетија на овој стар руски рецепт што го користеа нашите баби, а за кој многумина тврдат дека е делотворен. Тоа е облога од зелка и мед.

Иако не може да го замени третманот со пропишаната терапија со лекови, ќе помогне во ублажување на сува кашлица и болка и ќе помогне да се забрза закрепнувањето.

Оваа обвивка од зелка ќе ја ублажи иритирачката сува кашлица и ќе помогне да се исфрли слузта.
Ти треба:

Advertisement
  • две листови свежа зелка,
  • сол
  • врела вода,
  • пластична кеса (тесна памучна маичка),
  • крпа или шал.

Што да се прави? Одделете две или три листови од надворешната страна на зелената зелка, доволно големи за да ги покриете градите (и грбот ако кашлицата е навистина силна). Во сад истурете ги листовите со врела вода и оставете ги да се загреат неколку минути.

Извадете ги листовите, исушете ги и премачкајте ги со мед. Ставете го на голи гради и грб, покријте го или завиткајте го во пластична кеса (или најлонска фолија) или уште подобро, облечете тесна маичка, а потоа повторно завиткајте ја во крпа или шал за да го загреете телото.

Најдобро е да ја ставите обвивката пред спиење и да ја чувате до утрото. Извадете ги листовите зелка од градите и исчистете ја кожата. Повторете го овој третман со свежи листови и мед, три до седум ноќи по ред, во зависност од тежината на кашлицата.

Совет: Покрај овие облоги, за да се ослободите од слузта од белите дробови, се верува дека е неопходно да се пие многу вода, но и да се јаде храна како лук, кромид, ѓумбир, аспарагус, лиснат зеленчук (зелка, карфиол, брокула, ротквица, кељ, зелена боја, бок чои, цвекло, ракета), куркума.

Избегнувајте храна како слатки, пржена храна, тестенини, конзервирана храна, алкохол или храна која предизвикува воспаление и го отежнува закрепнувањето.

Advertisement