Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која испушта слуз од телото, акумулирана во бронхиите и која може да биде заразна.

Значи, кашлица – е асистент на кој му е потребна поддршка. Решението за овој проблем е во третманот со Жалфија.

Високата ефикасност на растението се објаснува со содржината на вредни етерични масла во нејзините лисја, кои имаат антибактериски и антиинфламаторни ефекти. Исто така, тие содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П.

Народната медицина препорачува земање лушпа од жалфија во млеко за сува кашлица. Се верува дека таков пијалок ја омекнува сувата, тврда кашлица, ја раствора слузта, го стимулира исфрлањето на слузта и го олеснува искашлувањето. Има антисептичко и антиинфламаторно дејство, и придонесува за побрзо закрепнување.

Advertisement

Рецепт:

Неопходно е да се истури 250 мл млеко во тенџере, да се додаде 1 лажица жалфија, по што, на тивок оган, доведете до вриење.

Штом млекото врие, веднаш извадете го од шпоретот. Додадете 1 лажичка путер во оваа лушпа, покријте и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа, лушпата треба да се затегне и да додаде 1 лажичка мед и 1/3 лажичка куркума (за деца – 1/4 лажиче) и промешајте.

Оваа лушпа треба да се пие цела, половина час пред спиење. Мирна ноќ без тешка кашлица е загарантирана.

Можете да го подготвите неколку дена, додека не почувствувате олеснување и лесно искашлување на слуз од бронхиите

Advertisement