Ефективен додаток на медицински третман

Чајот за миома на матката може да помогне во лекувањето на овој проблем со кој се соочуваат многу жени. Утерусните фиброиди се неканцерозни израстоци на матката кои често се појавуваат во годините на репродуктивната возраст на жената, обично по породување или абортус.

Овие израстоци се поврзани со зголемен ризик од рак на матката. Големината на фиброидите варира – од оние невидливи за човечкото око, до гломазните, кои можат да ја искриват и зголемат матката. Жената може да има еден или повеќе фиброиди, а во екстремни случаи, повеќекратните фиброиди може да ја прошират матката толку многу што може да стигне до градите и на тој начин да ја зголеми тежината на жената.

Пијте чај за миома на матката и исплакнете со него

Advertisement

Чај за миома на матката се пие 20 дена, а после тој период се прави пауза од 10 дена, па се продолжува со чајната терапија и се пие повторно 10 дена. Овој билен чај се пие надвор од менструалниот циклус, а во тој период нема наводнување.

Земете 2 супени лажици ситно сечкани ранети лисја (Betonica officinalis), листови од коприва (Urtica dioica), листови од капина (Rubus frticosus) и 1 лажица ситно сечкани листови жалфија (Salvia officinalis) листови и цветови од ајдучка трева (Achillea flower) Sambucus nigra) и листови од диво нане (Mentha piperita). Сето ова истурете го во 1.800 гр зовриена вода. Оставете го покриено 90 минути надвор од ринглата. Процедете и засладете со мед по желба. Овој чај треба да се пие 200 грама пред појадок, ручек, вечера и пред спиење.

Преостанатиот еден литар се користи за наводнување, испирање на вагината со помош на шише со туба. Плакнењето се врши со 500 гр чај, два пати на ден и со пауза од 4 часа помеѓу секое наводнување. Течноста за наводнување не смее да биде топла, туку млака. Наводнувањето со млак чај се прави секој втор ден, а лекарите советуваат тубата на наводнувачот (достапна во аптека), како и влезот во вагината да се намачка со вазелин.

Advertisement