Аспиринот е популарен аналгетик кој со години се користи за ублажување на болката и воспалението. Оваа пилула има одлични антиинфламаторни и невропротективни својства, а често се дава на пациенти кои страдаат од кардиоваскуларни болести.

Заедно со неговите лековити ефекти, аспиринот има и голем број својства кои можат да се користат за нега на убавина. Неговата примарна состојка е салицилна киселина, соединение кое има неверојатен ефект врз кожата и е еден од најдобрите одговори на акни, мозолчиња, темни дамки и други проблеми со кожата и порите.

Денеска ќе ви покажеме три прекрасни начини како да го користите аспиринот за лице и нивните придобивки.

Маска за пилинг

Advertisement

Дали знаевте дека аспиринот е одличен за чистење на лицето? Може да го отстрани вишокот маснотии и бескорисните клетки на кожата од вашето лице додека ги стеснува порите и ги третира сите видови проблеми со кожата. Еве како да направите маска:

Компоненти:

  • 3 аспирини
  • 3 лажици вода

Упатство:

Ставете ги таблетите аспирин во вода и сомелете ги додека не добиете текстура на паста. Пред да ја нанесете маската на лицето, темелно измијте ја и потоа со кружни движења втријте ја во кожата. Оставете ја маската да делува 5-10 минути и повторете ја методата двапати неделно во случај вашата кожа да е мрсна или штом ќе се исуши.

Маска со аспирин и лимон

Оваа маска е одлична за оние кои се борат со мозолчиња, флеки и други проблеми со кожата. Кога се комбинира со лимон, аспиринот станува неверојатен антибиотик и средство за собирање кое ги решава нечистотиите, се бори против бактериите и ги разградува и најмалите мозолчиња. Оваа маска треба да се користи во текот на ноќта бидејќи изложувањето на сончева светлина по нанесувањето може да предизвика иритација на кожата.

Компоненти:

  • 3 аспирини
  • 3 супени лажици сок од лимон

Упатство:

Потопете го аспиринот во сок од лимон и сомелете ги додека не добиете паста, а потоа нанесете ги на лицето и оставете да делува најмалку 10 минути пред да го исплакнете лицето со вода.

Маска со јогурт, мед и аспирин.

Оваа маска е едноставно ефикасна како и секој пилинг и може да ја намали појавата на лузни од мозолчиња и темни дамки на лицето. Мешавината на елементи создава ефикасна хидратантна маска која може да ги намали знаците и симптомите на стареење, како и да го подобри тенот. Редовната употреба на маската ќе го омекне вашето лице и ќе му го врати сјајот. Еве како да го направите:

Компоненти:

  • 5 аспирини
  • ½ лажица органски мед
  • 1 лажица јогурт

Упатство:

Аспирините сомелете ги додека не добиете прашок и потоа убаво измешајте ги со останатите состојки. Пред да ја нанесете маската на лицето, прво ставете крпа натопена во топла вода на лицето за да се отворат порите, а потоа нанесете ја маската во тенок слој. Оставете го да делува следните 20-30 минути, а потоа исплакнете го со вода и нанесете хидратантна крема на лицето.

Advertisement