За жал, не постои магично стапче за губење на вишокот килограми. Но, со доволно физичка активност, повеќе вежбање и здрава исхрана, можете брзо да ја прилагодите вашата тежина.

Она што ќе ви помогне да го забрзате слабеењето е овој напиток кој можете да го направите од природни состојки кои можеби веќе ги имате во вашата кујна.

Ќе ви го покажеме најдобриот рецепт за слабеење, кој може да ви помогне да намалите 1 сантиметар сало на стомакот дневно.

Но, тоа не е добро само за слабеење.

Advertisement

Ќе ви помогне да го отстраните целиот вишок вода од телото, ќе ја подобри функцијата на вашиот мозок, меморијата, слухот и видот.

Компоненти:

  • 125 гр рен
  • 4 лимони
  • 2 см свеж ѓумбир
  • 3 супени лажици мед
  • 2 лажици цимет

Подготовка:

Најпрво исчистете ги ренот и ѓумбирот, излупете ги и истурете ги во блендер. Додадете лимон, но ако не користите органски, само исцедете го сокот. Потоа додадете цимет и мед. Сè убаво измешајте и ставете во тегла. Чувајте ја теглата во фрижидер.

Како да го користите:

Земете една лажица наутро на празен стомак и пред спиење.

Ако сакате да постигнете најдобри резултати, користете го овој сируп 3 недели.

Зошто рен е добар

Диетата богата со рен е особено корисна за дијабетичарите, но и за оние кои се постојано уморни или имаат побавен метаболизам.

Подземните делови, односно коренот се користат како зачин покрај разни јадења, особено за месо. Листовите на ова растение се богати со витамин Ц, каротин и хлорофил.

Содржат и значително количество на калиум, фосфор, хлор, сулфур и витамин Б. Ова растение го чисти целото тело и го забрзува метаболизмот. Заштитува одредени органи од малигни заболувања како желудникот, црниот дроб, тенкото и дебелото црево.

Содржи и краставици, феноли, есенцијално масло, аспарагин, смола, скроб и сахариди. Поради овие состојки во народната медицина се препорачува како лек за кашлица, синуси, бронхитис, астма и ревматизам. Го зајакнува имунитетот и штити од настинки.

Се користи како лек на крвните садови и го подобрува варењето.

Се препорачува за отстранување на камења во бубрезите. Како лек се зема во вид на чај, сируп, вино, тинктура или кисела храна. При користење на рен, како и кај другите билки, треба да се внимава да не се зема премногу бидејќи може да предизвика дијареа и повраќање.

Зошто ѓумбирот е добар за здравјето?

Ѓумбирот зазема посебно место во многу кујни поради неговата специфична арома и остриот, зачинет и адстрингентниот вкус што го одвојува од другите зачини, но и поради неговите лековити својства.

Како зачин и лек се користи илјадници години, па и до денес. Во својот состав на хранливи материи, ѓумбирот главно содржи витамин Ц, калиум, железо, калциум и магнезиум.

Свежиот ѓумбир помага да се намали високиот холестерол. Во исто време ја намалува надуеноста на стомакот.

Позитивно делува на обновувањето на цревната флора, делува лаксативно. Тешките главоболки и мигрена може да се ублажат со консумирање на неколку тенки парчиња свеж ѓумбир.

Ѓумбирот во прав помага да се ублажат болките во стомакот. Ги ублажува болните симптоми на артритис, грип или студена светлина.

Ѓумбирот во прав ја забрзува циркулацијата и го спречува згрутчувањето на крвта. Позитивно делува на опуштање на уморните мускули по исцрпување на физичката активност. Консумирајте го ѓумбирот одговорно, не повеќе од 4 грама дневно.

Значи, овој рецепт дефинитивно треба да се проба, а од резултатите ќе се изненадите.

извор: novi.ba

Advertisement