Ви пренесуваме одличен рецепт за прочистување на крвта и зајакнување на имунитетот, особено погоден за студените зимски денови кога сите сме почувствителни.

Потребни состојки:

  • 250 гр ореви
  • 250 гр кафеав шеќер
  • 1 л рум
  • 1 кг мед

Подготовка:

Оревите се мелеат крупно и се ставаат во тегла. Додадете шеќер и рум и добро измешајте.

Advertisement

Теглата добро затворете ја и оставете ја да отстои десет дена на топло место со повремено протресување.

Добиената течност процедете ја и измешајте со мед. Земете 3-4 пати на ден за 1 лажица масло.

Извор: ljekovitobilje.hr

Advertisement