Трикот да му дадете нова димензија на вашиот шарм.

Никогаш не е рано за добра сарма! И додека ја дочекуваме новата сезона на посвежи денови и првата кисела зелка за оваа сезона, време е да започнеме со подготовка на нашиот омилен рецепт од овој ферментиран зеленчук – сарма.

Секој од нас има неколку трикови за подготовка на ова можеби најпопуларно зимско јадење, од начинот на кој го извртуваме до начинот на кој го разредуваме во длабок тенџере. Сите ние горе-долу сме ги наследиле рецептите од многу поискусни готвачи во семејството и тешко дека има нешто друго што може да се додаде или одземе од ова јадење или да се измисли – а резултатот ќе биде уште подобар.

Иако можеби веќе сте се обиделе да додадете малку суво месо или сланина на вашиот леб, има интересен трик што неодамна се појави на социјалните мрежи и за кој е потребна помош од вашиот локален месар.

Advertisement

Имено, кога една креативна готвачка открила дека во смесата со месото додава сечкани парчиња сланина, во разговорот се вклучил и друг готвач кој ја советувал наместо сама да ја сечка сланината, да побара од месарот да додаде неколку парчиња во машината. додека го мелете свежото месо.сланина. Како што вели, на овој начин месото станува посочно, побогато по вкус, а самата сарма добива нова димензија, пренесува „Јутарњи.хр“ .

Пробајте го и кажете ни како оди!

Advertisement