Во солени или слатки комбинации, питите се обожаваат со векови. Но тајната на совршената домашна пита не е во корите. Веќе во совршен прелив.

Како да го направите овој прелив е откриено подолу.

Состојки:

– 7 лажици брашно
– 1 сув квасец
– 2 чаши млеко
– 1 чаша масло
– сол или шеќер (во зависност од тоа која пита ја правите)

Advertisement

Подготовка:

Кога правите пити од готови кори, солени или слатки, секоја кора ја премачкувате со овој прелив и потоа ја филувате на вообичаен начин.

Остатокот од преливот прелијте го врз питата и оставете да отстои час и половина пред печењето.

Питата секогаш ќе биде убава, воздушеста и компактна.

Advertisement