Изберете кромид со средна големина за да направите лековит печен кромид – содржи најголема количина на здрави вредности!
кромид

Кромидот има силно антибактериско дејство, секој знае за тоа. Свежиот сок од кромид со мед лекува бронхитис и пневмонија, ги ублажува нападите на кашлица. Помага при болка во увото и може дури и да ја намали телесната температура кога се нанесува на стапалата.

Но, малкумина знаат дека не само свеж, туку и печен кромид е корисен. Не ги губи корисните својства при термичка обработка, напротив!

КРОМИД ПЕЧЕН ВО РЕРНА

Advertisement

Печениот кромид ќе ви помогне да се справите со долготрајните рани! Кромидот треба да се пропржи директно во кора и да се нанесува на болните места додека не се чувствувате подобро.

За лекување на акни треба да се користи печен кромид. Топла компресија од кромид треба да се чува во проблематичната област 20 минути на ден. Акните ќе исчезнат многу брзо!

Дури и хемороидите можат да се излечат благодарение на кромидот печен во рерна! Обвивките од кромид имаат дезинфициентни својства и помагаат на ткивата на кожата брзо да се регенерираат.

Печениот кромид треба почесто да го јадат сите кои имаат проблеми со згрутчувањето на крвта. По инфаркт или мозочен удар, се препорачува секој ден да јадете ваков кромид!

Многу е важно да се воведе кромид приготвен за луѓе кои боледуваат од дијабетес мелитус или имаат предиспозиција за висок шеќер во крвта. Во прилог на главните јадења можете да јадете и кромид или секое утро да го јадете на празен стомак.

Ефектот е забележлив за една недела, сето тоа благодарение на прекрасниот состав на овој зеленчук: сулфурот и железото во печениот кромид помагаат да се нормализира нивото на гликоза во крвта и да се промовира правилното функционирање на панкреасот и црниот дроб.

Кога јадат печен кромид, состојбата на пациентите со хипертензија и атеросклероза се подобрува. Кромидот помага во чистење на крвните садови, ослободување на атеросклеротични наслаги и спречува нагли скокови на крвниот притисок.

Не е ни чудо што секогаш ми се допаѓаше толку многу вкусот на печениот кромид во различни јадења! По печењето во рерна, есенцијалните масла само исчезнуваат од кромидот, што на свежиот кромид му дава специфичен вкус и мирис. Но, неговата придобивка останува…

Изберете кромид со средна големина за да направите лековит печен кромид – содржи најголема количина на здрави вредности!

Кажете им на вашите пријатели за овој исклучително здрав производ.

Advertisement