Helicobacter pylori е гама-негативна бактерија која има спирален облик. Ја шири инфекцијата во желудникот и дуоденумот.

Многу болести на овие органи се тесно поврзани со присуството на бактерии во телото. Со консултација со лекарите ќе добиеме соодветен третман. Специјални антибиотици и пробиотици се пропишани за лекување на Helicobacter pylori. Третманот трае околу две недели.

Покрај модерната медицина, во лекувањето на оваа бактерија можат да ни помогнат и природните лекови кои ни даваат одличен резултат.

Пред да започнете со третман со природни лекови, мора да ја одредите киселоста на желудечниот сок.
Како да се излечи хеликобактер пилори:

Advertisement

Ленено семе, сок од компир и лушпа од билки се корисни за зголемена киселост.

Ленено семе.

1 лажица ленено семе прелијте со 200 мл зовриена вода. Покријте и оставете да отстои 2-3 часа. Процедете и земајте по 1 лажица пред секој оброк. Така добиената слуз позитивно влијае на желудникот, бидејќи ги обвива ѕидовите на желудникот и ја намалува болката.

Сок од компир.

За да го подготвите, земете 3 компири и исцедете го сокот од нив. Ако имате соковник, тоа нема да биде проблем. Ако не, треба да се потрудите. Добиениот сок се конзумира половина чаша пред оброк. Има благотворно дејство на желудникот и ја намалува болката.

Лушпа од билки.

За подготовка на лушпата ќе ви требаат: руса, камилица, кантарион и хајдук трева. Измешајте сè во еднакви размери (1 лажичка од секоја билка) и истурете половина литар врела вода. Покријте и оставете да отстои 1 час. Вирус. Консумирајте во мали дози (50 ml) половина час пред оброците.

Ако имате намалена киселост, третманот на Helicobacter pylori се врши со употреба на зелка.

Сок од зелка.

Исцедете го сокот од помала главица зелка. Консумирајте половина чаша час пред оброк. Сокот од зелка е погоден за регенерација на ткивата.

Во двата случаи (со висока или ниска киселост) направете смеса која го штити желудникот и ја намалува болката.

Земете 1 лажица мед, путер, какао во прав, хељда, масло и 1 јајце. Сè добро измешајте. Земете 1 лажица пред јадење, 3 пати на ден. Смесата чувајте ја во фрижидер.

Најефективен третман во третманот на Helicobacter pylori е употребата на прополис и перга. Најдобри се природните лекови кои имаат антимикробно дејство и можат „во корен“ да го уништат причинителот на болеста. Но, прополисот и пергата се разликуваат по начинот на кој се користат.

Прополисот најдобро се користи во форма на алкохолна тинктура (капки прополис). 10 капки прополис во чаша вода. Пијте по една чаша пред секој оброк. Третманот завршува кога ќе испиете 100 мл тинктура од прополис. Не консумирајте прополис додека земате антибиотици.

Перга се консумира свежа. Тоа се нарекува само 10 mg на ден. Најдобро е да се џвака после оброк.

Се разбира, не заборавајте за диета. За време на третманот, не јадете солена, пржена, зачинета, масна и зачинета храна. И стомакот нема да ви прави никакви проблеми.

Advertisement